První postní neděle

- INVOCABIT -

1. neděle postní INVOCABIT - lidově Pučální, Pučálka, někdy také Pražná, Černá nebo Liščí

"Invocabit me et ego exaudiam eum" - "Vyslyším ho, až mě bude volat"


Černá proto, že si zejména ženy při zahájení půstu oblékaly tmavé (modré nebo černé) šaty. 
Liščí v některých regionech (Hořovicko, Berounsko, Křivoklátsko, aj.) podle tamního zvyku. Maminky napekly v noci dětem preclíky, které navlékly na proutky a pro každé dítě zavěsily na stromy. Dětem ráno vyprávěly o lišce, která běžela kolem a poztrácela preclíky, které nesla na ocase. Děti preclíky v zahradě hledaly a než si je směly vzít, pod stromem se pomodlily. V jiných regionech se obdoba tohoto zvyku objevuje až o 4. postní neděli.
Pučálka nebo Pražná je název odvozený od naklíčeného (postaru řečeno napučeného) a pak opraženého hrachu nebo zrn obilí. Je to jeden z nejstarších známých pokrmů.
Pučálka se často připravovala nejen doma, ale nabízely ji i hospody nebo pouliční prodavači ve městech. 

V jednom regionu byla zaznamenána obchůzka tzv. Pučálníka - postavy oblečené v obráceném kožichu a s beranicí. Pučálník obcházel domy a tloukl na dveře, a pokud někdo otevřel, začernil ho sazemi a naházel do síně smetí

Pučálka
přebraný neloupaný hrách namočíme do vody a necháme do druhého dne nabobtnat. Vodu pak scedíme. Hrách rozprostřeme na tác či velký talíř, přiklopíme a necháme naklíčit (cca dva až tři dny). Až budu klíčky asi 5-8 mm dlouhé, opražíme hrách na sucho a osolíme. Nebo ho osmažíme na oleji nebo sádle, trochu opepříme a osolíme. Ve středověku si opepřený hrách sladili medem
Pražmo
podobně lze připravit pražmo, což jsou naklíčená zrna obilí. Dříve to byl převážně ječmen, dnes využijeme třeba pšenici.

Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.